Fizjoterapeuta- kilka różnych modeli.


Kilka lat pracy w zawodzie pozwoliło mi zaobserwować wśród koleżanek i kolegów po fachu pewne modele zachowań. Poniżej przedstawiam kilka z nich. Życzę przyjemnej lektury.


1) Pan Następny

Nie ma czasu wysłuchać pacjenta, zresztą to niepotrzebne. Nie zdążyłeś powiedzieć co Ci dolega? Nie Ty jeden. Pan Następny błyskawicznie stawia diagnozę i od razu wdraża leczenie. Jego pacjenci najpóżniej po 3 minutach od rozpoczęcia wizyty leżą na leżance, gdzie są poddawani zabiegom. Zabiegi też wykonywane są w sposób błyskawiczny. Pan Następny jest zawalony ogromem obowiązków, więc nie ma czasu na udzielenie pacjentowi odpowiedzi.
Następny!

Zalety: szybki w działaniu
Wady: lekceważy problem pacjenta, może przeoczyć istotne medycznie informacje.

2) Człowiek Orkiestra

Zna się na całej fizjoterapii. Bóle kręgosłupa? To jego chleb powszedni. Pacjenci po udarach? On pracuje z nimi codziennie. Rehabilitacja po zawale? Dla niego to kaszka z mleczkiem. Obrzęk po mastektomii? Nie ma żadnego problemu. Praca z dziećmi? Jak najbardziej. Rehabilitacja w neurologii, pulmonologii, uro-ginekologii, chirurgii? Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych.

Wszystko wie, wszystko potrafi, wszystkimi się zajmie.
A jak coś jest do wszystkiego…

Zalety: można do niego iść z każdą dolegliwością.

Wady: nie jest specjalistą- rehabilitacja na własne ryzyko.

 


3)Pan Masaż

Każdego będzie leczył masażem. Starszą Panią, co to jej w barku strzyka. Młodego chłopaka, co na treningu przeciążył kolano. Pana Janka, księgowego z biura. Naprawdę, każdego. Umie to robić doskonale. A że dolegliwości wracają? Trzeba zrobić kolejne masaże! Póki pacjentowi sił (finansowych) starczy.

 

Zalety: najczęściej zabiegi są przyjemne.

Wady: naprawdę kiepska efektywność leczenia, kosztowna metoda.


4) Pani Zabiegowa
Jest to pewna odmiana Pana Masażu- tym razem główną rolę odgrywa tzw. sprzęt fizykalny. Soluksy, pola magnetyczne, lasery, diatermie, prądy interferencyjne, ultradźwięki, galwanizacje, krioterapie itd., itp. Arsenał jest naprawdę różnorodny. Efekty leczenia- takie jak w punkcie 3.

 

Zalety: można sobie poleżeć i się polenić

Wady: dezaktywizacja pacjenta, słabe efekty leczenia, zabiegi nie zawsze obojętne dla zdrowia.


5) Pan Holistyczny

Boli Cię łokieć, a on uwalnia Twoją przeponę? Skarżysz się na bóle głowy, a on masuje Twój palec u stopy? Skręciłaś kostkę, a on wypytuje Cię, czy w dzieciństwie byłaś sadzana na nocnik?

Poznaj Pana Holistycznego. On wie, że ciało trzeba traktować jako całość. On wie, że ciało i psychika są ze sobą trwale połączone. Dlatego wynajdzie u Ciebie wiele zaburzeń- przecież życie Cię nie oszczędzało. Szykuj się: czeka Cię naprawdę dłuuuga (a przede wszystkim droga) terapia.

 

Zalety: cierpliwy słuchacz, uważny obserwator.

Wady: wyszukiwanie związków przyczynowo-skutkowych często przypomina wróżby, efekty leczenia wielokrotnie nie mają żadnych dowodów naukowych, stan pacjenta zależy od terapeuty.

 


6) Eksperymentator

Wczorajsze nakłuwanie igłami nie pomogło? To dzisiaj spróbujemy odblokować miednicę i okleimy wszystko tapy-ami (plastrami), a jeśli to nie pomoże to jutro spróbujemy „uwolnić” stopę i położymy bańki na kark.

Eksperymentator chwyta się wszystkiego. Zaprezentuje całe bogactwo technik żeby pomóc pacjentowi. Jest jak paw w królewskim ogrodzie- zachwyca znajomością nieskończonej liczby metod. Niestety, ten typ nie ma najmniejszego pojęcia jak pomóc, a efekty jego terapii zależą od szczęścia pacjenta.

 

Zalety: stale gotowy do poznawania nowych metod pracy, doskonalenia zawodowego

Wady: "zgadywanie" diagnozy, brak koncepcji leczenia, dobór metod pracy przypadkowy.


7) Magister (z łac.- nauczyciel)
Najpierw wysłucha pacjenta, przy okazji zada tysiąc dodatkowych pytań związanych z dolegliwościami i stylem życia. Następnie przeprowadzi badanie. Po badaniu postawi diagnozę: wyjaśni pacjentowi na czym polega jego schorzenie, zaproponuje terapię opartą o aktywność pacjenta. Wyeksponuje zagrożenia towarzyszące codziennym obowiązkom. Wskaże, co można zmienić w swoim życiu, aby poprawić efekty leczenia i uniknąć nawrotu dolegliwości.Magister, jako jedyny z wyżej wymienionych typów, jest zainteresowany nauczeniem pacjenta jak trwale wyleczyć swoje schorzenie.

 

Zalety: wysoka skuteczność leczenia. niskie koszty, pacjent niezależny od terapeuty.

Wady: wymaga zaangażowania pacjenta w proces terapeutyczny.

 

 

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu przebiegała z przymrużeniem oka :).

Pozdrawiam,

Dominik Zakrzewski

magister fizjoterapii

 

 

© 2016 Manual-Medic Gabinet Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Please publish modules in offcanvas position.


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/domzak/domains/manual-medic.pl/public_html/plugins/system/helix3/core/classes/Minifier.php on line 227