Masaż limfatyczny 

Manualne udrażnianie układu żylno-limfatycznego

 

Czym jest masaż limfatyczny i co to jest limfa?  

Masaż limfatyczny (nazywany także drenażem limfatycznym) jest zabiegiem mającym na celu pobudzić oraz usprawnić przepływ limfy (chłonki)  w masowanym odcinku lub całym ciele.

Limfa, podobnie jak krew, kraży w ciele każdego człowieka w specjalnym systemie naczyń, dość ogólnie nazywanym systemem limfatycznym. Zadaniem limfy jest odprowadzanie tłuszczy wchłoniętych podczas procesów trawienia, usunięcie martwych bakterii, wirusów a także innych produktów przemiany materii wytwarzanych przez organizm. Niekiedy zdarza się sytuacja, w której system limfatyczny przestaje być wydajny i dochodzi do spowolnienia cyrkulacji limfy co objawia się obrzękiem, uczuciem ciężkości kończyn, czasem uczuciem ciepła.  W takich przypadkach jedną z form pomocy jest zabieg masażu limfatycznego.

 Drenaż limfatyczny Łódź

 

  

 W jaki sposób wykonywany jest masaż limfatyczny? 

Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny) wykonywany jest powoli (zgodnie z tempem przepływu limfy, które jest wolniejsze niż tempo przepływu krwi), i powierzchownie (ponieważ ok. 90% naczyń limfatycznych drenujących znajduje się w tkankach położonych blisko skóry). Stosowane w masażu limfatycznym chwyty i techniki mają charakter łagodny i nie powinny wywoływać silnego odczynu skóry.

Podczas zabiegu wykorzystuje się też terapię ułożeniową- odpowiednie ułożenie kończyn podczas masażu limfatycznego umożliwia efektywne wykorzystanie siły grawitacji co znacząco poprawia efekt drenażu.